Školský sociálny pedagóg

Sociálny pedagóg

Sociálny pedagóg pôsobí priamo v základnej škole.

Plní predovšetkým úlohy v oblasti prevencie a riešenia sociálno-patologických javov.

Svojimi aktivitami pôsobí na žiakov a ich zákonných zástupcov za účelom vytvorenia pozitívnej sociálnej klímy v škole.

Venuje osobitnú pozornosť žiakom zo sociálne znevýhodneného prostredia a žiakom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.

Spolupracuje s pedagógmi, žiakmi a ich zákonnými zástupcami pri riešení sociálno-výchovných problémov, najmä záškoláctva, šikanovania a  delikvencie.

Sprostredkúva prepojenie školy s poradenskými zariadeniami a inými odbornými zariadeniami zaoberajúcimi sa starostlivosťou o deti a rodinu.

Prijíma a skúma podnety najmä od pedagógov, žiakov a zákonných zástupcov v otázkach sociálno-patologického správania.

Vedie evidenciu riešených prípadov.

Úlohou sociálneho pedagóga je včas odhaliť vznik konkrétneho problému a podľa závažnosti v čo najkratšej dobe intervenovať.

V rámci prevencie ide o vyhľadávaciu činnosť zameranú na včasné odhalenie sociálno-patologického správania, na podchytenie skupiny alebo jednotlivca nachádzajúceho sa v rizikovom prostredí a zabránenie prehlbovania alebo opakovania sociálno-patologického správania.

V rámci vyhľadávacej činnosti sa zameriava hlavne na preskúmanie podnetov, na monitoring žiakov so zníženými známkami zo správania, žiakov s pokarhaním, žiakov podozrivých zo záškoláctva, žiakov s výrazne neuspokojivými výsledkami, žiakov s problémami v správaní, sociálne zanedbaných žiakov.

Sociálny pedagóg je odborný zamestnanec školy v oblasti sociálneho poradenstva a prevencie a je tu pre Vás!

Hlavné činnosti:

• diagnostika sociálneho prostredia tried
  • spoločné hodiny s pedagógom - triednické hodiny, hodiny etiky, náboženstva, občianskej výchovy
  • podpora žiakov vyžadujúcich si osobitnú pozornosť
  • zavedenie schránky dôvery s následnou možnosťou reakcie
  • plán preventívnych aktivít a ich organizovanie
  • účasť na pedagogických poradách
  • analýza záškoláctva a  dodržiavania povinnej školskej dochádzky
  • koordinácia protidrogových aktivít
  • školské i mimoškolské aktivity
  • podpora záujmovej činnosti detí
  • evidencia prípadov