Školský špeciálny pedagóg

Školský špeciálny pedagóg v ZŠ

- vykonáva odborné činnosti v rámci špeciálnopedagogickej diagnostiky a poradenstva

- podieľa sa na výchove a vzdelávaní  žiakov so zdravotným znevýhodnením na bežnej škole

- v procese vyučovania poskytuje žiakovi nasledovné špeciálno-pedagogické, terapeutické a rehabilitačné služby:

1.reedukáciu problémových oblastí žiakov so  špecifickými   vývinovými poruchami  učenia

2.individuálnu a skupinovú špeciálno-pedagogickú screeningovú diagnostiku u žiakov s ťažkosťami v učení a v správaní.

3.pravidelné špeciálno-pedagogické intervencie so žiakmi s ťažkosťami v učení, zvlášť so žiakmi s vývinovými poruchami učenia

- v spolupráci s MŠ, ZŠ a komunitnými centrami a príslušným CPPPaP realizuje a vyhodnocuje depistážnoscreeningové vyšetrenia u detí predškolského veku a následne vypracuje odporúčania k nastaveniu stimulačných programov

- poskytuje konzultácie, rady a informácie ostatným odborným pracovníkom školy i rodičom žiaka.

- podľa potreby spolupracuje s ostatnými poradenskými inštitúciami, predovšetkým s centrom špeciálno-pedagogického poradenstva.

- podieľa sa na vypracovávaní individuálneho plánu výchovy a vzdelávania začlenených žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami ( ďalej len ŠVVP)

„ Školský špeciálny pedagóg je na základnej škole pre žiakov preto, aby sa žiakom aj ich rodičom účinne pomohlo, aby sa im lepšie učilo, aby sa v škole dobre cítili, zažívali úspech v kolektíve žiakov, prežívali radosť zo školskej  práce a tak z nich vyrástli zdravé a harmonické osobnosti . . .“