Školské akcie 2021/2022

Navigácia

ŠkVP

Školský vzdelávací program

 

Školský vzdelávací program

Motto: „Škola – základ života“

Vzdelávací program

Stupeň vzdelania                           ISCED 1                                 ISCED 2

Dĺžka štúdia                                   štyri  roky                               päť rokov

Vyučovací jazyk                             slovenský                               

Študijná forma                               denná

Druh školy                                       štátna

Predkladateľ :

Názov školy                                      Základná škola

Adresa                                               Budovateľská  1992/9, Snina

IČO                                                    36158747

Riaditeľ školy                                    RNDr. Rudolf Paraska

Koordinátori pre tvorbu ŠkVP       Mgr. Renáta Schlencová

Kontakty na školu                             057/762 22 55            

Zriaďovateľ:            

Názov                                                 Mesto Snina

Adresa                                                Strojárska  2060/95, Snina

Kontakty                                            057/756 18 81

Platnosť dokumentu od                    30.06.2008

Posledné revidovanie                         30.08.2022

 

                                                                                                                                podpis riaditeľa

 

I. VŠEOBECNÁ CHARAKTERISTIKA ŠKOLY

 

1. Veľkosť školy

Základná škola, Budovateľská 1992/9, Snina vznikla 1978. Škola využíva jednu budovu, ktorá sa nachádzajú v kľudnom a bezpečnom prostredí na Sídlisku 1 a je členená na 4 pavilóny, školskú jedáleň s kuchyňou a s dvoma telocvičňami. Okolie školy (zeleň, park, množstvo stromov) poskytuje veľmi dobré možnosti pre výchovu žiakov k ochrane prírody.

Škola je plnoorganizovanou školou s 1. - 9. ročníkom. Škola má kapacitu 800 žiakov. Projektovaná je ako 22-triedna s piatimi odbornými učebňami. V školskom roku 2022/2023 na 1. stupni máme 7  tried, na 2. stupni je 7 tried. Na škole sú tri oddelenia ŠKD s kapacitou 68 žiakov a školská jedáleň s kapacitou 300 jedál. Škola má cvičnú kuchynku, drevo a kovo-dielňu.

Pre športové vyžitie slúžia dve telocvične, rozsiahly areál školského ihriska pre atletiku a tréningové ihrisko s umelým povrchom a umelým osvetlením. V areály školy je detské zábavné ihrisko, ktoré slúži pre žiakov prvého stupňa a ŠKD školský pozemok.

Areál využívajú nielen žiaci pri vyučovaní, ale v popoludňajších hodinách ŠKD a verejnosť.

Budova školy je dvojposchodová a tvoria ju dve krídla. Na prízemí sa nachádzajú v pravom pavilóne učebne a šatne pre prvý. V ľavom krídle na prízemí má prenajatú miestnosť zubná ambulancia a súkromná špeciálno-pedagogická poradňa. Obidve krídla sú prepojené administratívnou časťou, v ktorej sa nachádza riaditeľňa, zborovňa a administratívne kancelárie. V tejto časti budovy je umiestnená aj školská jedáleň , kde sa stravujú nielen žiaci ZŠ, ale aj všetci zamestnanci školy a pedagógovia ZUŠ.

Na prvom poschodí ZŠ sú okrem učební aj kancelárie pre výchovného poradcu, zástupcov RŠ, jazyková učebňa. Na druhom poschodí sa nachádzajú odborné učebne na výučbu IKT, fyziky, chémie a biológie. Vyučovanie sa realizuje prevažne v kmeňových triedach a podľa potreby v odborných učebniach.

 

2. Charakteristika žiakov

           Školu navštevujú žiaci z daného obvodu. Asi 90% žiakov sú žiaci Rómovia, ktorí bývajú na sídlisku 1. Školu navštevujú aj žiaci telesne a mentálne postihnutí, ktorí sú v špeciálnych trieda, resp. sú individuálne integrovaní.

Veľké množstvo žiakov (35%)  je zo sociálne znevýhodneného prostredia a sú poberateľmi dotácie na motivačný príspevok pre deti v hmotnej núdzi.

3. Charakteristika pedagogického zboru

 

ZŠ má stabilizovaný pedagogickí kolektív. Vyučujúci majú k dispozícií kabinety a zborovňu. Takmer všetci pedagogickí pracovníci majú pedagogickú a odbornú spôsobilosť. V rámci ďalšieho vzdelávania učiteľov a trendom školy je viesť pedagógov k systematickému a cielenému celoživotnému  vzdelávaniu.  Počet pedagogických pracovníkov je optimálny na počet žiakov a tried, pohybuje sa optimálne okolo cca 18 učiteľov, 2 vychovávateľky a 11 asistentov učiteľa.

Odborný pedagogicko-psychologický servis poskytuje jednak CPPPaP v Snine, SCŠPPaP, CŠPPaP, výchovný poradca a školský podporný tím.

Pri škole je zo zákona zriadená Rada školy a Rada rodičov.

 

4. Organizácia prijímacieho konania

 

               Žiakov na školu prijímame na základe zápisu od 01. apríla do 30. apríla kalendárneho roku. Dieťa zapisuje zákonný zástupca o čom sa vyhotovuje prihláška na vzdelávanie v ZŠ.

Na základe potvrdenia o presťahovaní žiaka sa žiaci prijímajú priebežne počas celého školského roka.

Žiakov do špeciálnych tried prijímame na základe vyjadrenia lekára, CPPPaP a súhlasu rodičov.

 

5. Dlhodobé projekty

 

Škola je zapojená do projektu: „ Pomáhajúce profesie v edukácii detí a žiakov“

– národný projekt s cieľom  podporovať model inkluzívneho vzdelávania, ktorého podstatou je právo každého dieťaťa na kvalitné vzdelanie s dôrazom na búranie bariér znemožňujúcich rovnocenný prístup k vzdelávaniu.

 

6. Spolupráca s rodičmi a inými subjektmi

Škola spolupracuje

  • Rodičovskou radou
  • Radou školy
  • CPPPaP,  SCŠPPaP, CŠPPaP
  • zriaďovateľom – MsÚ
  • Obvodným oddelením PZ SR
  • Regionálnym úradom verejného zdravotníctva v Humennom
  • Slovenským futbalovým zväzom
  • NIVAM  Prešov
  • a s mnohými podnikateľskými subjektmi v meste
  • Klubom dôchodcov a Jednotou dôchodcov v Snine.

 

7. Priestorové a materiálno-technické podmienky školy

 

Škola má  štandardné vybavenie, ktoré je mnohokrát poznačené tridsaťročnou činnosťou školy. Najväčším problémom je vysoká energetická náročnosť, ktorú škola zo svojich normatívnych finančných prostriedkov nie je schopná riešiť. V spolupráci so zriaďovateľom škola vypracovala projekt, ktorý tento nedostatok po schválení a realizovaní pomôže vyriešiť.

Škola využíva tieto odborné učebne: učebňa biológie, chémie, fyziky, IKT, jazyková učebňa, hudobná sieň, cvičná kuchynka, kovo a drevo - dielňa, dve telocvične, tréningové ihrisko s umelým povrchom, provizórna posilňovňa, spoločenská miestnosť, herne ŠKD.

Pedagógovia využívajú kabinety a zborovňu s technickým vybavením (PC, internet). V okolí školy je veľké trávnaté ihrisko a detské zábavné ihrisko.

Je potrebné zabezpečiť obmenu niektorých učebných pomôcok v duchu ŠVP, triedy, kabinety, zborovňu a školský nábytok.

Hygienické zariadenia sú štandardné po modernizácií. Škola má tiež k dispozícií aj WC s bezbariérovým vstupom pre žiakov a stoličkový výťah na presun telesne postihnutých žiakov z prízemia na poschodie.

 

8. Škola ako životný priestor

Klíma školy je priaznivá, na škole vládnu partnerské vzťahy. Škola je riadená na demokratických princípoch a s určenými kompetenciami. Program školy je organizovaný na princípoch komunikatívneho vzdelávania a otvorenosti pre ďalšie aktivity detí i dospelých.

 Kolektív sa neoficiálne stretáva pri oslavách životných jubileí, Dňa učiteľov a iných podujatí.

 

9. Podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri výchove a vzdelávaní

 

Škola má dohodu s profesionálnym bezpečnostným technikom Ing. Petrom Hurayom, ktorý v spolupráci s vedením školy dohliada na dodržiavanie bezpečnosti a ochrany zdravia. Pravidelne v rámci zákona vykonáva školenie zamestnancov, kontroluje hasiace prístroje, celkový vzťah budovy a navrhuje opatrenia na odstránenia prípadných nedostatkov. Pravidlá bezpečného správania sú zakotvené vo Vnútornom poriadku školy, s ktorým sú žiaci oboznámení na začiatku každého školského roku, a priebežne na triednických hodinách. Otázkami bezpečnosti a ochrany zdravia sa zaoberá vedenie školy s zamestnancami školy na pracovných poradách. Za týmto účelom sa organizujú besedy s pracovníkmi  RÚVZ, OO PZ a Požiarnym útvarom.

 

II. Charakteristika školského vzdelávacieho programu

 

              Školský vzdelávací program je koncipovaný tak, aby vytváral čo najlepšie predpoklady na osvojenie si kľúčových kompetencií formulovaných štátnym vzdelávacím programom pre prvý stupeň ZŠ - ISCED 1, druhý stupeň ZŠ - ISCED 2 a ISCED 1 pre špeciálne triedy.

Hlavným cieľom našej školy je optimálny rozvoj osobnosti žiakov a viesť ich tak, aby dokázali svoje vedomosti, zručnosti, postoje a návyky vhodne používať a rozvíjať. Chceme v nich prebudiť túžbu poznávať a objavovať, viesť ich k zodpovednosti za svoje rozhodnutia a činy, učiť ich načúvať a pomáhať iným. Snažíme sa formovať ich postoje tak, aby poskytovali dobrý základ na ďalšie vzdelávanie a pre orientáciu v praktickom živote.

           Prioritou našej školy je rozvíjanie čo najširšieho všeobecného rozhľadu, pretože preferujeme spoločný  základ všeobecného vzdelávania pre všetky deti. Individuálne predpoklady každého žiaka rozvíjame ponukou voliteľných predmetov.

                 Sme si vedomí dôležitosti znalosti cudzích jazykov v dnešnej dobe. Preto začíname s vyučovaním cudzích jazykov (ANJ) od tretieho ročníka, a pokiaľ budú mať záujem,  od 7.  ročníka im ponúkame druhý cudzí jazyk (NEJ, RUJ).

               V dnešnej veľmi rýchle sa rozvíjajúcej a meniacej sa spoločnosti je potrebné, aby pre kvalitnú a účinnú komunikáciu s okolitým svetom bol žiak vybavený kompetenciami k využívaniu rôznych informačných prostriedkov a technológii. S prácou na počítači sa môžu žiaci oboznamovať už od prvého ročníka v rámci počítačového krúžku.

             Pre upevňovanie zdravia, zdravého spôsobu života je pre našu školu dôležitým cieľom viesť žiakov k pohybu,  športovaniu a k zodpovednosti za vlastné zdravie. Na našej škole je preto posilnené vyučovanie telesnej výchovy a od piateho ročníka zriaďujeme triedy so športovou prípravou so zameraním na futbal. V športových krúžkoch si môžu rozvíjať svoj talent a získavať poznanie celoživotného športovania a aktívneho pohybu.

           Riadenie školy a tried musí vychádzať z demokratických princípov a rešpektovať liberálne prostredie. Liberálne prostredie školy nie je anarchiou tak ako demokratické riadenie nie je bezhraničnou slobodou. Na škole platia pravidlá a sankcie rešpektované žiakmi, pedagógmi i rodičmi. Podporou pozitívnej klímy sú spoločné aktivity pre žiakov, rodičov a učiteľov realizované vo voľnom čase, v rámci triednych či školských aktivitách (Vianočné besiedky, Fašiangové slávnosti, Svätojánska noc, Slávnostné vítanie prvákov, Rozlúčka s deviatakmi a pod.).

 

Základom proaktívnej výchovy je prenesenie aktivity na hodinách z učiteľa na žiaka. Možnosťami rozvíjajúceho učenia je autentické učenie i kooperatívna práca. Kooperatívne učenie spočíva na princípe, že všetci si musia navzájom pomáhať. Takéto učenie má pozitívny vplyv na žiakov slabých, priemerných aj vynikajúcich. Zároveň žiaci pociťujú radosť z toho, že mohli skupine pomôcť. Pri kooperatívnom spôsobe učenia sa žiaci veľmi prirodzene dostávajú do kognitívnych, psychologických a sociálnych situácií. Učia sa tak pracovať a „fungovať“ v kontexte, ktorý ich viac stimuluje. Kooperatívne učenie smeruje k osvojeniu hodnotných vzorcov sociálneho správania, akým je napríklad tolerancia. Súčasne s týmto vývojom je možné sledovať redukciu negatívnych prejavov správania, ako je napríklad rasizmus alebo prehnaný individualizmus. Zároveň sú viditeľné vplyvy v pohľade učiteľov na učenie, presné formulovanie vlastných myšlienok, chápanie druhých, schopnosť prijať druhých ľudí, lepšie reakcie na požiadavky skupiny, a pod.

  1. vychovávať človeka a osobnosť

Každý živý tvor je jedinečný a zraniteľný. Pre našu školu je charakteristická snaha o rešpektovanie jednotlivca. Je pre nás dôležité, aby sa každý žiak cítil bezpečne. Pre celostný rozvoj osobnosti dieťaťa považujeme za smerodajné prepájanie a integráciu prierezových tém so vzdelávacími oblasťami, aby sme podporili žiaka v jeho kognitívnom, afektívnom i psychomotorickom rozvoji a umožnili mu dorozumievanie a komunikáciu pre pretváranie sveta i rešpektovanie tradičných hodnôt. Celostným prístupom sa snažíme tvoriť osobnosť.

  1. realizovať inkluzívnu výučbu

Integračný program školy je založený na odbornej spôsobilosti vyučujúcich zabezpečujúcich výučbu žiakov so špecifickými potrebami i na úzkej spolupráci so psychológmi, špeciálnymi pedagógmi a rodičmi. V našej škole sa venujeme tiež žiakom intelektovo a športovo nadaným vytvorením špeciálnych programov a ich selektívnou výučbou zameranou na podporu ich nadania a talentu.

  1. vytvárať podnetné prostredie

Prostredie, v ktorom sa realizuje výučba, by malo vychádzať z detského vnímania sveta, malo by podporovať tvorivosť a rozvíjať fantáziu, no zároveň by malo obsahovať dostatočné množstvo informácii. Od prvej triedy sú žiaci podporovaní v rozvoji čitateľskej gramotnosti, v rozvoji komunikačných spôsobilostí, pracujú s informáciami a učia sa ich spracovávať. Žiaci majú prístup do počítačovej učebne, využívajú školskú knižnicu, ktorá je každoročne obohacovaná o nové tituly. K prezentácii vlastných žiackych projektov žiaci využívajú dostupné počítače a výsledky majú možnosť prezentovať na vyhradených miestach v škole. Je naším zámerom, aby žiakov v škole obklopovalo to, čo sa naučili, čo vyrobili a čo prežili.

  1. podporovať zdravý životný štýl

Naša škola si zakladá na zdravom životnom štýle. Sme zapojení do projektu Zdravá škola. Prezentujeme žiakom, že pohyb, telesná aktivita a zdravá výživa vedie k plnohodnotnému i dlhému životu. Zavedením dopravnej výchovy do edukačného procesu učíme žiakov, ako sa správať v situáciách, keď sú účastníkmi cestnej dopravy, čím vytvárame preventívny program podporujúci ochranu zdravia a bezpečnosti na cestách. V rámci podpory zdravého životného štýlu podporujeme schopnosť žiakov využívať svoj čas efektívne.

  1. vychovávať proeurópanov

Život v Európe vytvoril pre Slovákov nové výzvy. Čoraz viac vystupuje do popredia potreba multikultúrnej výchovy a podpora jazykovej výučby. Aj z týchto dôvodov považujeme na našej škole za prioritné jazykové vzdelávanie. Žiaci majú možnosť učiť sa cudzí jazyk od prvého ročníka a na 2. stupni pridať ešte jeden cudzí jazyk. Vytvorením krúžkov umožňujeme žiakom, aby rozvíjali svoje jazykové schopnosti v cudzom jazyku aj v mimoškolskom čase. Multikultúrna výchova je súčasťou každodenného vyučovacieho procesu približovaním kultúrnych tradícií vo svete, aby sa žiaci nielen akceptovali, ale aby sa cez kognitívne pochopenie rozdielov stali podporovateľmi vlastnej i cudzej kultúry.

  1. viesť žiakov k uplatňovaniu demokratického života

Demokracia ako politický systém dáva každému občanovi tohto štátu mnoho možností. K ich uplatneniu je však potrebné poznať základné pravidlá fungovania demokratickej spoločnosti vrátane rešpektovania existujúcich pravidiel a práv i slobôd každého občana tohto štátu. Je potrebné naučiť sa primerane vyjadrovať vlastný názor, nielen v bežnej komunikácii, ale i pri ovplyvňovaní smerovania štátu prostredníctvom volieb do národnej rady i európskeho parlamentu, cez referendá či cez zapájanie sa i organizovanie rôznych petícií. Zároveň je potrebné naučiť deti využívať vlastné práve a rozvíjať ich právne vedomie. Na našej škole sa o toto pokúšame prostredníctvom výučby o právach dieťaťa a cez zavádzanie školských i triednych pravidiel, ktoré predstavujú „zákony“ upravujúce život v našej škole.

  1. podporovať celoživotné učenie sa

Významnou súčasťou rozvoja školy je podpora ďalšieho vzdelávania všetkých pracovníkov. Napríklad v súčasnosti si viacerí učitelia zvyšujú kvalifikáciu, rozširujú vzdelanie, zúčastňujú sa seminárov vo svojom odbore a pod. Dôležitá a podstatná je aj spolupráca s pedagogickými fakultami a s odborníkmi v oblasti pedagogiky a psychológie.

 

Dokumenty ŠkVP pre:

prvý stupeň ZŠ - ISCED 1,

druhý stupeň ZŠ - ISCED 2

ISCED 1 pre špeciálne triedy,

a ďalšie dokumenty sú k dispozícii na riaditeľstve školy.

 

Novinky

Kontakt

  • Základná škola, Budovateľská 1992/9, Snina
    Budovateľská 1992/9
  • pevná linka: +421 057 762 2255
    mobil: 0903 623 687
    Sekretariát: 0901 705 923
    Vedúca ŠJ: 0908 828 399

Fotogaléria