Vážení rodičia!
Oznamujeme Vám, že žiadosť o zmenu vyučovania náboženskej/etickej výchovy na školský rok 2020/2021 je potrebné podať do 22.5.2020 mailom na adresu zsbudovatelska@stonline.sk, prípadne papierovou formou na sekretariáte školy. V žiadosti uveďte meno zákonného zástupcu, meno, triedu a dátum podania žiadosti a (v prípade papierovej formy) podpis zákonného zástupcu.
Aj my robíme všetko, čo je v našich silách a od začiatku karantény hľadáme spôsoby, ako podchytiť každého žiaka školy, hľadáme spôsoby, ako byť s každým žiakom či rodičom, zákonným zástupcom v kontakte, aby nikto z nich nemal pocit, že je v tejto (pre všetkých novej situácii) sám. Učitelia pracujú on-line (predovšetkým na druhom stupni), ale pre žiakov, ktorí sa touto formou vzdelávať nemôžu ( nie sú pripojení na internet, nemajú počítač, tablet alebo mobil v rodine), učitelia týždenne pripravujú pracovné listy a pedagogickí asistenti, sociálny či špeciálny pedagóg tieto pracovné listy žiakom a rodičom, zákonným zástupcom žiakov pravidelne roznášajú. Takýmto spôsobom súčasne získavame spätnú slovnú väzbu zo strany rodičov (zákonných zástupcov žiakov).
Riaditeľstvo ZŠ oznamuje žiakom a ich zákonným zástupcom, že na základe Usmernenia na hodnotenie žiakov ZŠ v čase mimoriadnej situácie, spôsobenej prerušením vyučovania v školách v školskom roku 2019/2020 rozhodlo o nehodnotení predmetov, ktoré boli pôvodne hodnotené:
Na vysvedčení sa žiakovi uvedie slovo absolvoval.
Milí žiaci a žiačky,
V čase, kedy sa odporúča zostať doma a ochrániť seba a svoje okolie pred koronavírusom, ste ohrození dvakrát, vírusom a niekedy aj správaním, ktoré nie je v súlade s prijatými normami spoločnosti..
Život v karanténe prináša mnoho zmien. Jednou z nich je aj rodinný život pod jednou strechou v režime NONSTOP.
Rodičia v týchto chvíľach sa stali učiteľmi, vychovávateľmi, manažermi, homeofficovými zamestnancami, kuchármi, niekedy aj rozhodcami v súrodeneckých škriepkach…..to si vyžaduje o mnoho viac trpezlivosti a tolerantnosti z oboch strán.
Vzdelávanie sa prenieslo zo školských lavíc do online priestoru a pohybujete sa vo virtuálnom svete viac ako inokedy. Realita je žiaľ taká, že na internete na k vám dostanú informácie, ktoré nie sú pre vás vhodné či chcete, alebo nie. Vďaka zdanlivej anonymite sú páchatelia odvážnejší a krutejší ako v reálnom svete o to viac, že svoju obeť nevidia.
Vzhľadom na aktuálnu situáciu je preto dôležité, neostávať so svojimi problémami sami. Je dôležité, aby ste vedeli, že aj v tomto období sú tu pre Vás rodičia, učitelia, psychológovia a blízki kamaráti, ale aj rôzne online linky, kde môžete písať a zveriť sa ľuďom, ktorí Vám pomôcť môžu a vedia. Tieto linky a kontakty Vám dnes dávam do pozornosti.
Postupne k témam násilia, ich formám, ako ich rozpoznať, ako sa násiliu ubrániť, prinesieme viac informácií v spolupráci s psychologičkou Mgr. Katarínou Murníkovou.
Mgr. Jana Buričová
Koordinátorka ochrany detí pred násilím
ÚPSVR Humenné
Kontakty:
https://detstvobeznasilia.gov.sk/index.php/institucie/
https://www.facebook.com/ipcko/
https://ipcko.sk/chcem-sa-zabit/
https://ipcko.sk/chatova-poradna/
https://ipcko.sk/emailova-poradna/
https://www.stalosato.sk/stalo-sa-mi-to/sme-tu-pre-teba-na-linkach-dovery/
http://www.ldi.sk/dospeli/?fbclid=IwAR3THKAXqVxGF3rZHUjxCmvt7GbO9xup-jUWAfX8hCGEmKhThgjgvbqzhlY
https://www.facebook.com/pomocobetiam.sk/
https://www.linkadeti.sk/domov
Do galérie Pracovné listy pre žiakov v období karantény boli pridané fotografie.
Pracovné listy pre žiakov v období karantény
V tomto období aj my myslíme na tých žiakov, ktorí nemajú možnosť pripojenia na internet alebo nemajú mobily. Pripravujeme pracovné listy a následne ich roznášame týmto žiakom domov.
Rozhodnutie
Minister školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky podľa § 150 ods. 8 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „školský zákon“) a) mimoriadne prerušuje školské vyučovanie v školách
od 30. marca 2020 do odvolania
Dňa 18.02.2020 Mgr. Krišková z CPPPaP v Snine absolvovala so žiakmi 8.A vzdelávacie aktivity súvisiace s výchovou k manželstvu a rodičovstvu.
UČITEĽ - MÔJ VZOR A KAMARÁT
Do galérie 0.A boli pridané fotografie.
Dňa 18.02.2020 sa pre žiakov nultého ročníka pod vedením Mgr.Z.Jacinovej z CPPPaP v Snine realizovalo ďalšie stretnutie k programu, ktorý stimuluje prosociálne správanie žiakov (Z: koor.PDZ).
Do galérie 6.A Ako riešiť problémy boli pridané fotografie.
V 6.ročníku sa žiaci zaoberali témou Ako riešiť problémy. Dôraz kládli na komunikáciu a konštruktívne riešenie problémových situácií. Nemalý význam pri riešení problémov zohráva empatia a asertivita (Z: koor. PDZ).
Dňa 06.02.2020 sa žiaci 7.A triedy zúčastnili klubovej činnosti na CPPPaP v Snine v rámci Svetového dňa bez mobilov. Mladí ľudia sú v strese už po pár minútach bez mobilu. V dnešnej dobe si už väčšina ľudí nevie predstaviť svoj život bez mobilného telefónu. Ani deti a dospievajúci sa v tomto nelíšia. Mladí ľudia majú k mobilom či k jeho obsahu nielen citový vzťah, ale je pre nich zvlášť dôležitý, pretože im zabezpečuje sociálny kontakt. Časté používanie mobilných telefónov si vyžaduje určitú daň, ktorú naše telo platí. Svoje mobily však používame tak často, že majú za následok rôzne problémy, s ktorými musíme bojovať. A aj o tomto bola táto klubová činnosť, ktorú so žiakmi previedla Mgr. Krišková. Zdôraznila zvlášť riziká používania mobilného telefónu, na koho sa môžu obrátiť a postup pri strate a krádeži mobilného telefónu. (Z: koor. PDZ)
Žiaci 8. ročníka absolvovali dňa 23.01.2020 s Mgr. Kriškovou z CPPPaP v Snine program Výchova k manželstvu a rodičovstvu. Je to téma, ktorá zodpovedá veku žiakov, ktorí sú v období dospievania a problémy kamarátskych, priateľských či partnerských vzťahov ich veľmi zaujímajú. (Z: koor. PDZ)
Do galérie boli pridané fotografie.
Dňa 27.01.2020 sa u žiakov nultého ročníka pod vedením Mgr. Z. Jacinovej z CPPPaP v Snine realizoval Rozvíjajúci program stimulujúci prosociálne správanie žiakov.
Každé vývinové obdobie od narodenia človeka až po jeho starobu je jedinečné, má svoju nenahraditeľnú a nezastupiteľnú hodnotu a dobré je, ak sa z neho vyťaží maximum. Stimulačný program bol spracovaný zväčša formou súboru aktivít, hier a cvičení. Každá aktivita, hra alebo cvičenie sa sústredila na rozvíjanie určitej psychickej funkcie, napríklad vizuomotoriky, grafomotoriky, percepčných schopností, rozvoja reči, jazyka a komunikácie alebo matematických schopností a pod. Na našej škole máme pomerne dosť žiakov z málo podnetného prostredia vrátane detí z marginalizovaných rómskych komunít, ktorých šance na úspech v osobnostnom rozvoji nielen v detstve, ale aj v dospelosti sa zvyšujú možnosťou včasného, kvalitného a systematického predprimárneho vzdelávania. Vzrastajú tak aj ich predpoklady na školskú úspešnosť. Práve tieto deti patria veľakrát do kategórie detí s nerovnomerným vývinom. Dieťa v tomto období nadobúda množstvo cenných návykov, zručností, vedomostí, schopností a postojov, ktoré uplatňuje počas celého ďalšieho života. Príkladom je osvojenie si rôznych zručností (manuálnych, pohybových, sociálnych a iných), získa návyky (kultúrno-hygienické, ale aj etické návyky spojené so spoločensky prijateľným správaním a iné), získa pomerne širokú slovnú zásobu a naučí sa jej prostredníctvom komunikovať, vyjadrovať neverbálne i verbálne svoje pocity a na určitej úrovni ovládať svoje emócie, nadobudne množstvo poznatkov a informácií z rôznych vedných oblastí a pod.
Jednou z dôležitých úloh učiteľa pri podpore sociálneho a emocionálneho rozvoja žiaka je úloha vzoru očakávaného správania. Rešpektovanie iných detí, spolupráca, schopnosť kompromisov, vyjadrovanie emócií, to všetko je správanie, ktoré napomáha tak vytvárať priateľskú komunitu v triede. Dôležitú úlohu hrá povzbudenie pozitívneho sociálneho správania pochvalou. Pre schopnosť nadväzovať priateľstvo s ostatnými deťmi je veľmi dôležitý zdravý pocit sebadôvery. Ak naučíme deti počúvať, prijímať informácie a pýtať sa, pomôžeme im lepšie chápať okolitý svet. Konečným cieľom tohto programu bolo pripraviť žiakov čo najlepšie na vstup do prvého ročníka. (Z: koor. PDZ)
Do galérie Výstup k Umartemu boli pridané fotografie.
Radovánky na snehu, pozorovanie stôp zvierat,výstup k Umartemu. Radosť, pohoda a smiech.
Do galérie boli pridané fotografie.
Dňa 23.01.2020 a 24.01.2020 mali žiaci 2.A, 2.B a žiaci 3.A triedy s Mgr. Kriškovou z CPPPaP v Snine prednášku na tému Zážitkové aktivity zamerané na spoluprácu. Dbáme nielen na potrebu vzdelávať sa, ktorá je neodmysliteľnou súčasťou života, ale aj na zábavu, primeranú veku žiakov. Sledujeme posilnenie nielen ich myslenia, ale aj tela. Zážitkové aktivity sa u detí tešia veľkej obľube. Bolo tomu tak aj v tejto triede .(Z: koor. PDZ)
Do galérie boli pridané fotografie.
Dňa 24.01.2020 pracovali žiaci 4.A triedy spolu s Mgr. Kriškovou z CPPPaP v Snine na Recepte na dobrého kamaráta. Takýto bol názov ich zážitkovej aktivity, ktorú spolu realizovali. Jej cieľom bolo poučiť žiakov a priviesť ich k tomu, ako byť dobrým kamarátom, ako si nájsť priateľo, porozumeniu, empatii a prosociálnom správaní. (Z: koor. PDZ)